Session Index
|
|
All times are USA (CDT) Central Daylight Time: GMT -5 hours |
Lecture Sessions |
Tuesday October 13, 2020 (16:00-18:00) |
Flow Management - Efficient Airspace Operations Chair: Hyo-Sang Yoo - NASA; |
Applications Chair: Andrew Moore - NASA; |
DAA/CDR 1 Chair: Steve Young - NASA; |
Future Communications Chair: Paul Diffenderfer - The MITRE Corporation; |
UTM 1 Chair: Maria Consiglio - NASA; Cesar Munoz - NASA; |
Fundamentals of Design Assurance Chair: Laurence Mutuel - Northrop Grumman Corporation; |
Wednesday October 14, 2020 (11:00-13:00) |
Advanced Data Techniques Chair: Brian Hilburn - Linköping University; |
HMI and ATCO Support Chair: Carl Westin - Linköping University; |
GNC 1 Chair: Maarten Uijt de Haag - TU-Berlin; |
Operations Chair: Max Friedrich - DLR; |
Navigation Chair: Nils Maeurer - German Aerospace Center (DLR); |
Pilot Factors Chair: Vladimir Socha - Czech Technical University in Prague; Lenka Hanakova - Czech Technical University in Prague; |
UTM 2 Chair: Louis Glaab - NASA; Anuja Verma - MITRE; |
Communication Applications Chair: Paul Miner - NASA; |
Multicore Processor Assurance and Navigation Applications Chair: Steve VanderLeest - Rapita Systems; |
Wednesday October 14, 2020 (16:00-18:00) |
Surface Movement Management Chair: Billy Josefesson - LFV; |
Advanced Concepts - Research and Technologies Chair: Daniel Finkelsztein - KBR; |
GNC 2 Chair: Evan Dill - NASA; |
DAA/CDR 2 Chair: Brandon Suarez - General Atomics; |
Positioning and Collision Avoidance Chair: Daniela Kratchounova - FAA; |
Displays 1 Chair: Chiemi Heil - USDOT Volpe Center; William Penhallegon - MITRE; |
Conflict Management Chair: Carlos Varela - Rensselaer Polytechnic Institute; Roger Oliva - IEEE; |
Architecture and Machine Learning Chair: Paul Meng - GE Research; |
Thursday October 15, 2020 (11:00-13:00) |
Flow Management - Applications Chair: Bernd Korn - DLR; |
Emerging Trends & Technologies Chair: Dylan Hasson - USDOT Volpe Center; |
GNC 3 Chair: Evan Dill - NASA; |
Communications for Drones, UAVs, and GA Chair: Thomas Dautermann - German Aerospace Center (DLR); |
Displays 2 Chair: Peter Chudy - Brno University of Technology; Jonas Lundberg - Linköping University; |
Modeling and Analyses Chair: Jyotika Athavale - Intel Corporation; Rob Atkinson - Mercury Systems; |
Model-based Development, Requirements Chair: Michael Durling - GE Global Research; Paul Meng - GE Research; |
Situational Awareness Chair: Jean-Baptiste Jeannin - University of Michigan; Roger Oliva - IEEE; |
Fundamentals of IMA Assurance Chair: Paul Miner - NASA; |
Thursday October 15, 2020 (16:00-18:00) |
Terminal Maneuvering Airspace Operations Chair: Hilton Bateman - MITRE; |
Innovative Operational Demonstrations & Evaluations Chair: Chiemi Heil - USDOT Volpe Center; |
Hazard and Risk Assessment Chair: Ersin Ancel - NASA; |
Systems Engineering, Software Development, and Security Chair: Michael Epperly - Southwest Research Institute; Yemaya Bordain - Intel Corporation; |
Validation & Verification Chair: Chris Watkins - Gulfstream Aerospace Corporation; John Stough - JHNA; |
Urban Air Mobility Chair: Eun Oh - N/A; Roger Oliva - IEEE; |
Runtime Assurance Chair: Laurence Mutuel - Northrop Grumman Corporation; |
Friday October 16, 2020 (08:30-10:30) |
Terminal Maneuvering Airspace Operations and Unmanned Systems Chair: Hartmut Helmke - DLR; |
Design Assurance 1 Chair: Florian-Michael Adolf - Volocopter; |
DAA/CDR 3 Chair: Erik Theunissen - Netherlands Defense Academy; |
Onboard Communications Chair: Daniel Mielke - German Aerospace Center (DLR); |
UAS and Future Concepts Chair: Bill Kaliardos - FAA; Carlos Insaurralde - Bristol Robotics Laboratory; |
Safety, Certification, and Design Assurance Chair: Tom Ferrell - Joby Aviation; Larry Kinnan - Kinnan Consulting, LLC; |
Cybersecurity Chair: Jim Marek - Collins Aerospace; Dongsong Zeng - The MITRE Corporation; |
Formal Verification Chair: Swee Balachandran - National Institute of Aerospace; Cesar Munoz - NASA; |
Friday October 16, 2020 (11:00-13:00) |
Trajectory Classification Chair: Magnus Bang - Linköping University; |
Design Assurance 2 Chair: Steve Young - NASA; |
Aviation Networks and Communication Resiliency Chair: Hosseinali Jamal - University of South Carolina; |
Automation Chair: Sherry Chappell - FAA Human Factors Division (Retired); Tim Etherington - NASA Langley; |
Unmanned, Autonomy, and UAM Chair: Andrea Baldovin - Intel Corporation; Florian-Michael Adolf - Volocopter; |
Poster Sessions |
Thursday October 15, 2020 (15:00-16:00) |
Poster Session 1 Chair: Omar Garcia Crespillo - DLR; |
Friday October 16, 2020 (15:00-16:00) |
Poster Session 2 Chair: Dongsong Zeng - The MITRE Corporation; |
|