Time |
Room 1 |
Room 2 |
Room 3 |
Room 4 |
Room 5 |
Room 6 |
Room 7 |
Room 8 |
Room 9 |
Tuesday Oct 13th, 2020 16:00-18:00 |
| | | | | | | | |
A2L-A Flow Management - Efficient Airspace Operations (3 papers) Chr: Hyo-Sang Yoo Track: 1
| | A2L-C Applications (2 papers) Chr: Andrew Moore Track: 3
| A2L-D DAA/CDR 1 (3 papers) Chr: Steve Young Track: 3
| A2L-E Future Communications (3 papers) Chr: Paul Diffenderfer Track: 4
| A2L-F UTM 1 (4 papers) Chr: Maria Consiglio, Cesar Munoz Track: 8
| A2L-G Fundamentals of Design Assurance (4 papers) Chr: Laurence Mutuel Track: 9
| | |
Wednesday Oct 14th, 2020 11:00-13:00 |
| | | | | | | | |
B1L-A Advanced Data Techniques (1 papers) Chr: Brian Hilburn Track: 1
| B1L-B HMI and ATCO Support (3 papers) Chr: Carl Westin Track: 1
| B1L-C GNC 1 (3 papers) Chr: Maarten Uijt de Haag Track: 3
| B1L-D Operations (3 papers) Chr: Max Friedrich Track: 3
| B1L-E Navigation (2 papers) Chr: Nils Maeurer Track: 4
| B1L-F Pilot Factors (2 papers) Chr: Vladimir Socha, Lenka Hanakova Track: 5
| B1L-G UTM 2 (3 papers) Chr: Louis Glaab, Anuja Verma Track: 8
| B1L-H Communication Applications (4 papers) Chr: Paul Miner Track: 9
| B1L-J Multicore Processor Assurance and Navigation Applications (4 papers) Chr: Steve VanderLeest Track: 9
|
Wednesday Oct 14th, 2020 16:00-18:00 |
| | | | | | | | |
B2L-A Surface Movement Management (3 papers) Chr: Billy Josefesson Track: 1
| B2L-B Advanced Concepts - Research and Technologies (3 papers) Chr: Daniel Finkelsztein Track: 2
| B2L-C GNC 2 (3 papers) Chr: Evan Dill Track: 3
| B2L-D DAA/CDR 2 (4 papers) Chr: Brandon Suarez Track: 3
| B2L-E Positioning and Collision Avoidance (4 papers) Chr: Daniela Kratchounova Track: 4
| B2L-F Displays 1 (3 papers) Chr: Chiemi Heil, William Penhallegon Track: 5
| B2L-G Conflict Management (4 papers) Chr: Carlos Varela, Roger Oliva Track: 8
| B2L-H Architecture and Machine Learning (4 papers) Chr: Paul Meng Track: 9
| |
Thursday Oct 15th, 2020 11:00-13:00 |
| | | | | | | | |
C1L-A Flow Management - Applications (3 papers) Chr: Bernd Korn Track: 1
| C1L-B Emerging Trends & Technologies (2 papers) Chr: Dylan Hasson Track: 2
| C1L-C GNC 3 (3 papers) Chr: Evan Dill Track: 3
| C1L-D Communications for Drones, UAVs, and GA (3 papers) Chr: Thomas Dautermann Track: 4
| C1L-E Displays 2 (4 papers) Chr: Peter Chudy, Jonas Lundberg Track: 5
| C1L-F Modeling and Analyses (2 papers) Chr: Jyotika Athavale, Rob Atkinson Track: 6
| C1L-G Model-based Development, Requirements (2 papers) Chr: Michael Durling, Paul Meng Track: 7
| C1L-H Situational Awareness (4 papers) Chr: Jean-Baptiste Jeannin, Roger Oliva Track: 8
| C1L-J Fundamentals of IMA Assurance (4 papers) Chr: Paul Miner Track: 9
|
Thursday Oct 15th, 2020 16:00-18:00 |
| | | | | | | | |
C3L-A Terminal Maneuvering Airspace Operations (3 papers) Chr: Hilton Bateman Track: 1
| C3L-B Innovative Operational Demonstrations & Evaluations (3 papers) Chr: Chiemi Heil Track: 2
| C3L-C Hazard and Risk Assessment (3 papers) Chr: Ersin Ancel Track: 3
| C3L-D Systems Engineering, Software Development, and Security (3 papers) Chr: Michael Epperly, Yemaya Bordain Track: 6
| C3L-E Validation & Verification (4 papers) Chr: Chris Watkins, John Stough Track: 7
| C3L-F Urban Air Mobility (3 papers) Chr: Eun Oh, Roger Oliva Track: 8
| C3L-G Runtime Assurance (4 papers) Chr: Laurence Mutuel Track: 9
| | |
Friday Oct 16th, 2020 08:30-10:30 |
| | | | | | | | |
D1L-A Terminal Maneuvering Airspace Operations and Unmanned Systems (1 papers) Chr: Hartmut Helmke Track: 1
| D1L-B Design Assurance 1 (4 papers) Chr: Florian-Michael Adolf Track: 3
| D1L-C DAA/CDR 3 (3 papers) Chr: Erik Theunissen Track: 3
| D1L-D Onboard Communications (4 papers) Chr: Daniel Mielke Track: 4
| D1L-E UAS and Future Concepts (3 papers) Chr: Bill Kaliardos, Carlos Insaurralde Track: 5
| D1L-F Safety, Certification, and Design Assurance (4 papers) Chr: Tom Ferrell, Larry Kinnan Track: 6
| D1L-G Cybersecurity (3 papers) Chr: Jim Marek, Dongsong Zeng Track: 7
| D1L-H Formal Verification (3 papers) Chr: Swee Balachandran, Cesar Munoz Track: 8
| |
Friday Oct 16th, 2020 11:00-13:00 |
| | | | | | | | |
D2L-A Trajectory Classification (3 papers) Chr: Magnus Bang Track: 1
| D2L-B Design Assurance 2 (4 papers) Chr: Steve Young Track: 3
| D2L-C Aviation Networks and Communication Resiliency (4 papers) Chr: Hosseinali Jamal Track: 4
| D2L-D Automation (4 papers) Chr: Sherry Chappell, Tim Etherington Track: 5
| D2L-E Unmanned, Autonomy, and UAM (4 papers) Chr: Andrea Baldovin, Florian-Michael Adolf Track: 6
| | | | |