Session Index
|
|
Lecture Sessions |
Monday July 20, 2020 (09:30-11:30) |
Keynote 1 Chair: None |
Monday July 20, 2020 (13:00-15:00) |
Aluminum Nitride and Aluminum Scandium Nitride Devices Chair: Troy Olsson - University of Pennsylvania; Tanay Gosavi - Intel; |
Novel Sensors for Positioning, Navigation & Timing (PNT) Chair: Greg Weaver - Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory; |
Optical Frequency Standards Chair: Andrew Ludlow - NIST; |
Fundamentals of Ferroelectrics I Chair: Brahim Dkhil - CentraleSupélec; |
Hafnium Oxide Based Materials Chair: Jon Ihlefeld - University of Virginia; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics I Chair: John Daniels - University of New South Wales; |
Monday July 20, 2020 (15:30-17:30) |
Acoustoelectric, Magnetostatic, Nonreciprocal, and Phononic Devices Chair: Reza Abdolvand - University of Central Florida; |
MEMS Oscillators Chair: Jeronimo Segovia-Fernandez - Texas Instruments; |
Time and Frequency Transfer Chair: Sebastian Koke - PTB; |
Fundamentals of Ferroelectrics II Chair: Jing-Feng Li - Tsinghua University; |
Thin Films Chair: Jon Paul Maria - Penn State; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics II Chair: Andrew Bell - University of Leeds; |
Tuesday July 21, 2020 (09:30-11:30) |
Keynote 2 Chair: None |
Tuesday July 21, 2020 (13:00-14:20) |
Frequency Synthesis and Stability of Micromechanical Oscillators Chair: Randal Kubena - HRL; |
Time Scales & Science Chair: Scott Crane - NRL; |
Frequency Combs Chair: Takuma Nakamura - NIST; |
Fundamentals of Ferroelectrics III Chair: Barbara Malic - Josef Stefan Institut; |
Ferroelectric Materials - Processing Chair: Geoffrey Brennecka - Colorado School of Mines; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics III Chair: Michelle Dolgos - University of Calgary; |
Tuesday July 21, 2020 (15:00-16:20) |
Optical & Microwave Oscillators and Phase noise Chair: Magnus Danielson - Net Insight; |
Space and Compact Clocks Chair: Francois-Xavier Esnault - CNES; |
Timescales and Synchronization Chair: Tetsuya Ido - NICT; |
Applications of Ferroelectrics, Piezoelectrics & Related Materials I Chair: Marco Deluca - Materials Center Leoben; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics IV Chair: Iaroslav Gaponenko - University of Geneva; |
Tuesday July 21, 2020 (15:00-16:40) |
Optical Frequency Measurements Chair: Nils Huntemann - PTB; |
PFM-1 Chair: Nagarajan Valanoor - UNSW; |
Wednesday July 22, 2020 (09:30-11:30) |
Keynote 3 Chair: None |
Wednesday July 22, 2020 (13:00-15:00) |
Advanced Material Synthesis & Electromechanical Devices Chair: Azadeh Ansari - Georgia Institute of Technology; Ryan Rudy - Army Research Labs; |
MEMS/NEMS for Sensing Chair: Hanna Cho - Ohio State University; Siddartha Ghosh - MIT Lincoln Labs; |
Laser Frequency Stabilization Chair: David Hume - NIST; |
Fundamentals of Ferroelectrics IV Chair: Zuo-Guang Ye - Simon Fraser University; |
Applications of Ferroelectrics, Piezoelectrics & Related Materials II Chair: Hong Wang - Southern University of Science and Technology; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics V Chair: Roger Whatmore - Imperial College - London; |
Wednesday July 22, 2020 (15:30-17:30) |
Lithium Niobate and 2D Material Based Devices Chair: Cristian Cassella - Northeastern University; Alexandre Reinhardt - CEA LETI; |
Sensor Systems & New Applications Chair: Laura Popa - Analog Devices; Zhenyun Qian - Northeastern University; |
Optical Spectroscopy & Applications Chair: Tara Fortier - NIST; |
Lead Free Ferroelectrics I Chair: Dou Zhang - Central South University; |
Applications of Ferroelectrics, Piezoelectrics & Related Materials III Chair: Kui Yao - IMRE, A-Star; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics VI Chair: Glen Fox - Fox Consulting; |
Thursday July 23, 2020 (08:00-09:20) |
OCXOs Chair: Mike Driscoll - Retired; |
Chip Scale References & Techniques Chair: Francois-Xavier Esnault - CNES; Fang Fang - National Institute of Metrology, China; |
AlN Based Materials Chair: Geoffrey Brennecka - Colorado School of Mines; |
PFM-2 Chair: Nazanin Bassiri-Gharb - Georgia Institute of Technology; |
Thursday July 23, 2020 (10:00-11:20) |
Acoustic Transducers & Ultrasonic Sensors Chair: Harris Hall - Air Force Research Lab; Philip Feng - University of Florida; |
Portable Optical Clocks Chair: Jerome Lodewyck - LNE–SYRTE; |
Optical Links and Clock Comparison Chair: Davide Calonico - INRIM; |
Characterization and Properties of Ferroelectrics VII Chair: Julia Glaum - Norwegian University of Science and Technology; |
Poster Sessions |
Monday July 20, 2020 (17:30-19:00) |
Fundamentals Chair: Kyle Webber - FAU; |
Processing of Ferroelectric Materials Chair: Eric Patterson - NRL; |
Microwave Frequency Standards & Applications Chair: Francois-Xavier Esnault - CNES; |
Materials, Resonators, & Resonator Circuits Chair: Wei-Chang Li - National Taiwan University; |
Monday July 20, 2020 (19:00-20:00) |
Characterization & Properties Chair: Shujun Zhang - University of Wollongong; |
Applications Chair: Gunnar Picht - Bosch; |
PFM-3 Chair: Andrei Kholkin - University of Aviero; |
Timekeeping, Time & Frequency Transfer I Chair: Thanh Tung Thai - INRIM; |
Tuesday July 21, 2020 (16:30-18:00) |
Phase Noise, Oscillators, Synthesis and Statistics Chair: Craig Nelson - NIST; |
Timekeeping, Time & Frequency Transfer II Chair: Laura Sinclair - NIST; |
Sensors & Transducers Posters Chair: Harris Hall - Air Force Research Lab; Philip Feng - University of Florida; |
Optical Frequency Standards & Applications Chair: James Chou - NIST; |
|