Time |
Room 1 |
Room 2 |
Room 3 |
Room 4 |
Room 5 |
Monday May 17th, 2021 08:30-12:00 |
| | | | |
A1L-1 ISAF: Domains (10 papers) Chr: Asif Khan Track: 3
| A1L-2 ISIF: 10 Years of Hafnia Ferroelectrics (8 papers) Chr: Susan Trolier-McKinstry Track: 6
| A1L-3 Lead Free Dielectric: Energy Storage Film & MLCC (9 papers) Chr: Ahmad Safari Track: 5
| A1L-4 Ferroelectric Applications: Sensors & Actuators (11 papers) Chr: Xiaoning Jiang Track: 4
| A1L-5 Ferroelectric Applications: Energy Harvesting (11 papers) Chr: Yaojin Wang Track: 4
|
Monday May 17th, 2021 12:30-15:00 |
| | | | |
A2L-1 ISIF: Tunneling & Skymions (6 papers) Chr: Alexei Gruverman Track: 6
| A2L-2 ISIF: HfO2 (8 papers) Chr: Susan Trolier-McKinstry Track: 6
| A2L-3 Lead Free Dielectric: Energy Storage Ceramic (7 papers) Chr: Ahmad Safari Track: 5
| A2L-4 Ferroelectric Applications: Photocatalyst & Electrocaloric (9 papers) Chr: Nengneng Luo Track: 4
| |
Monday May 17th, 2021 15:30-18:30 |
| | | | |
A3L-1 FYIA: Fundamentals (15 papers) Chr: Astri Haugen Track: 3
| A3L-2 ISIF: PiezoMEMS (11 papers) Chr: Betul Akkopru-Akgun Track: 6
| A3L-3 Processing: Thick Films & Single Crystals (8 papers) Chr: Jinrong Cheng Track: 2
| A3L-4 Ferroelectric Applications: Ultrasonic Transducer (10 papers) Chr: Qifa Zhou Track: 4
| |
Tuesday May 18th, 2021 08:30-12:00 |
| | | | |
B1L-1 ISAF: Characterisation (Relaxors) (8 papers) Chr: John Daniels Track: 3
| B1L-2 ISIF: Memory & Transistors (11 papers) Chr: Glen Fox Track: 6
| B1L-3 Processing: Ceramics II (10 papers) Chr: Dawei Wang Track: 2
| B1L-4 PFM IV (9 papers) Chr: Olga Ovchinnikova Track: 7
| |
Tuesday May 18th, 2021 12:30-15:00 |
| | | | |
B2L-1 ISIF: Domain Walls & Multiferroics (7 papers) Chr: Nazanin Bassiri-Gharb Track: 6
| B2L-2 Fundamentals: 2D Ferroelectrics & New Opportunities for Ferroelectric Films (5 papers) Chr: Geoff Brennecka Track: 1
| B2L-3 Processing: Ceramics I (5 papers) Chr: Dawei Wang Track: 2
| B2L-4 Special Session: Memorial for Prof. Pim Groen (7 papers) Chr: Sybrand Zwaag Track: 8
| |
Tuesday May 18th, 2021 15:30-18:30 |
| | | | |
B3L-1 FYIA: PbFree (11 papers) Chr: Nagarajan Valanoor Track: 5
| B3L-2 Ferroelectric Applications: Other Applications (12 papers) Chr: Guangzu Zhang Track: 4
| B3L-3 Fundamentals: DFT Theory (11 papers) Chr: Zhenxiang Cheng Track: 1
| | |
Wednesday May 19th, 2021 08:30-12:00 |
| | | | |
C1L-1 ISAF: Domains/Films II (12 papers) Chr: Wanlin Zhu Track: 3
| C1L-2 Fundamentals: Domains & Electromechanical Behavior I (7 papers) Chr: Marco Deluca Track: 1
| C1L-3 Lead Free Piezoelectrics: Crystal, Textured & Phase Boundary Exploration (11 papers) Chr: Jurij Koruza Track: 5
| C1L-4 ISAF: Spectroscopy & Photoelectric Effects (12 papers) Chr: Zibin Chen Track: 3
| C1L-5 PFM I (7 papers) Chr: Seungbum Hong Track: 7
|
Wednesday May 19th, 2021 12:30-15:00 |
| | | | |
C2L-1 ISIF: Al,ScN I (7 papers) Chr: Jon Ihlefeld Track: 6
| C2L-2 Fundamentals: Domains & Electromechanical Behavior II (9 papers) Chr: Marco Deluca Track: 1
| C2L-3 Lead Free Ferroelectrics: Processing (9 papers) Chr: Hajime Nagata Track: 5
| C2L-4 Fundamentals: Domains & Switching Dynamics (8 papers) Chr: Rajeev Ranjan Track: 1
| |
Wednesday May 19th, 2021 15:30-18:30 |
| | | | |
C3L-1 FYIA: Structure Characterization & Properties (11 papers) Chr: Julian Walker Track: 3
| C3L-2 ISIF: Al,ScN II (6 papers) Chr: Jon Ihlefeld Track: 6
| C3L-3 Processing: Nanoscale Phenomena & Related Processing Techniques (10 papers) Chr: Hajime Nagata Track: 2
| C3L-4 Fundamentals: Relaxors (7 papers) Chr: Rajeev Ranjan Track: 1
| |
Thursday May 20th, 2021 08:30-12:00 |
| | | | |
D1L-1 Processing: Composites (10 papers) Chr: Yanxue Tang Track: 2
| D1L-2 Processing: Thin Films I (8 papers) Chr: Yuji Noguchi Track: 2
| D1L-3 Lead Free Piezoelectrics: NBT & KNN based (9 papers) Chr: Jürgen Rödel Track: 5
| D1L-4 ISIF: Flexible & Wearable Devices (9 papers) Chr: Orlando Auciello Track: 6
| |
Thursday May 20th, 2021 12:30-15:00 |
| | | | |
D2L-1 ISIF: Energy Generation & Storage (7 papers) Chr: Sandwip Dey Track: 6
| D2L-2 ISIF: Photo Effects & Solar (4 papers) Chr: Sandwip Dey Track: 6
| D2L-3 Lead Free Ferroelectrics: Property & Applications (10 papers) Chr: Haibo Zhang Track: 5
| D2L-4 PFM II (6 papers) Chr: Yunseok Kim Track: 7
| |
Thursday May 20th, 2021 15:30-18:30 |
| | | | |
D3L-1 FYIA: Processing (12 papers) Chr: Jon Ihlefeld Track: 5
| D3L-2 Processing: Thin Films II (8 papers) Chr: Yuji Noguchi Track: 2
| D3L-3 Lead Free Piezoelectrics: BF & BLSF based (6 papers) Chr: Haibo Zhang Track: 5
| D3L-4 ISAF: Characterisation (Structure XRD/TEM) (8 papers) Chr: Zibin Chen Track: 3
| |
Friday May 21st, 2021 08:30-12:00 |
| | | | |
E1L-1 ISAF: Characterisation (Crystals/Polymers/Composites) (10 papers) Chr: Jurij Koruza Track: 3
| E1L-2 ISAF: Domains/Films I (12 papers) Chr: Dragan Damjanovic Track: 3
| E1L-3 ISAF: Macroscopic Properties I (11 papers) Chr: Julia Glaum Track: 3
| E1L-4 Fundamentals: Multiferroicity & Magnetoelectric Behavior (13 papers) Chr: Zhenxiang Cheng Track: 1
| E1L-5 ISAF: Macroscopic Properties II (10 papers) Chr: Ichiro Fujii Track: 3
|
Friday May 21st, 2021 12:30-15:00 |
| | | | |
E2L-1 PFM III (7 papers) Chr: Yachin Ivry Track: 7
| E2L-2 FYIA: Applications (9 papers) Chr: Nagarajan Valanoor Track: 5
| E2L-3 ISAF: Macroscopic Properties III (9 papers) Chr: Ichiro Fujii Track: 3
| E2L-4 Fundamentals: Mean Field & Related Approaches (5 papers) Chr: Nengneng Luo Track: 1
| |