Time |
Room 1 |
Room 2 |
Room 3 |
Room 4 |
Monday Nov 23rd, 2020 09:45-11:15 |
| | | |
A1L-1 Oscillators & PLLs (5 papers) Chr: Sergio Callegari, Michael Peter Kennedy Track: 1
| A1L-2 Digital Signal Processing Circuits (5 papers) Chr: Sergio Bampi, Ettore Napoli Track: 7
| A1L-3 RF Circuits I (4 papers) Chr: Siamak Delshadpour, Nikos Naskas Track: 3
| |
Monday Nov 23rd, 2020 11:30-13:00 |
| | | |
A2L-1 Nonlinear Circuits & Systems (4 papers) Chr: Alon Ascoli, Elena Blokhina Track: 1
| A2L-2 Reliable IoT systems (5 papers) Chr: Victor Grimblatt, Fanny Spagnolo Track: 6
| A2L-3 Advanced Technologies & Verification for Digital Circuits & Systems (5 papers) Chr: Ricardo Reis, Majid Ahmadi Track: 7
| A2L-4 Readout Circuits for Sensoring Applications (4 papers) Chr: Marco Carminati, Roland Thewes Track: 10
|
Monday Nov 23rd, 2020 16:45-18:15 |
| | | |
A4L-1 Amplifiers (5 papers) Chr: Srinjoy Mitra, Mohamad Sawan Track: 2
| A4L-2 Circuits & Systems for Self-organizing Map (5 papers) Chr: Slavisa Jovanovic, Hassan Rabah Track: 13
| A4L-3 Power Management Circuit Techniques (5 papers) Chr: Giulia Di Capua, Dimitri Galayko Track: 4
| A4L-4 Smart Imaging & Video Applications (5 papers) Chr: Nazila Fough, Luciano Agostini Track: 8
|
Tuesday Nov 24th, 2020 09:00-10:30 |
| | | |
B1L-1 Analog Circuits (5 papers) Chr: Marie-Minerve Louërat, Juan Manuel Carrillo Calleja Track: 2
| B1L-2 Machine Learning & AI in IoT devices (5 papers) Chr: Sergio Callegari, Damien Querlioz Track: 5
| B1L-3 Advanced Image & Video Processing Architectures (5 papers) Chr: Vassilis Paliouras, Dimitri Galayko Track: 8
| |
Tuesday Nov 24th, 2020 10:45-12:15 |
| | | |
B2L-1 Data Converters (5 papers) Chr: Marie-Minerve Louërat, Sebastian Linnhoff Track: 2
| B2L-2 Bio-Integrated Implantable Neurotechnologies (5 papers) Chr: Rupam Das, Vahid Nabaei Track: 13
| B2L-3 RF Circuits for 5G (5 papers) Chr: Domenico Zito, Domenico Riccardi Track: 3
| B2L-4 Low Power & Energy Aware IoT Systems (5 papers) Chr: Ronald Tetzlaff, Domenico Balsamo Track: 5
|
Tuesday Nov 24th, 2020 12:30-14:00 |
| | | |
B3L-1 Circuits for Synchronisation & Phase Synthesis (5 papers) Chr: Srinjoy Mitra, Emilie Avignon Track: 2
| B3L-2 RF Circuits II (5 papers) Chr: Francois Rivet, Siamak Delshadpour Track: 3
| B3L-3 Neural Interfaces & Wearable Devices (4 papers) Chr: Roland Thewes, Elizabeth Rendon Moralez Track: 9
| B3L-4 Circuit Modeling & Design Techniques (5 papers) Chr: Ricardo Reis, Victor Grimblatt Track: 6
|
Tuesday Nov 24th, 2020 17:00-18:30 |
| | | |
B5L-1 Circuits & Systems for Enhanced Switch-mode Power Supplies (5 papers) Chr: Mo Huang, Guendalina Simoncini Track: 4
| B5L-2 Low-voltage Analogy Front-End (5 papers) Chr: Hao San, Nicodimus Retdian Track: 13
| B5L-3 Neural Networks & Applications (5 papers) Chr: Mahsa Shoaran, Teresa Serrano-Gotarredona Track: 9
| |
Wednesday Nov 25th, 2020 12:30-13:30 |
| | | |
C2L-1 Young Professionals (Demonstrations) (4 papers) Chr: Kianoush Nazarpour, Ka-Meng Lei Track: 12
| | | |
Wednesday Nov 25th, 2020 15:00-16:30 |
| | | |
C4L-1 Circuits & Systems for Measurement & Instrumentation (4 papers) Chr: Sara Ghoreishizadeh, Hadi Heidari Track: 10
| C4L-2 Microenergy Harvesting Technologies for Wearables & Implantables (4 papers) Chr: Rami Ghannam, Hadi Heidari Track: 13
| | |